Wyspa piratów

Dziś jest: Wtorek, 16 lipca 2019, Imieniny: Eustachego, Marii
Promocje i ogłoszenia »

Kostaryka

2009-08-03

Wyspa piratów

Prawie 300 ekspedycji przeczesało kostarykańską wyspę Kokosową w poszukiwaniu niemal biliona dolarów. Skarby Jose de San Martina, Bennetta Grahama, czy Benito Bonito na swych odkrywców czekają do dziś.


Kostaryka szczyci się posiadaniem największej bezludnej wyspy świata - Wyspy Kokosowej, nazywanej też Bukietem Oceanu. Odkryta przez hiszpańskiego pilota Joana Cabezasa w 1526 roku, na mapę po raz pierwszy naniesiona została w 1541 roku. Swym kształtem niektórym przypomina zwróconą w lewą stronę głowę łosia, dla innych jest to tylko rozlaną plamką na oceanie. Swoją sławę, w największej mierze, zawdzięcza wyspa przeświadczeniu o zakopanych na niej skarbach. W XVIII i XIX wieku, rozmaici piraci wykorzystywali ją jako bazę lub naturalny magazyn, gdzie przechowywali swe łupy. Tony złota miały być zakopywane na jej stokach lub w naturalnych małych zatoczkach. Wielu piratów na skutek chorób i krwawych potyczek nigdy już nie powracało na wyspę. Oszacowano, że wartość przypuszczalnie znajdujących się na niej skarbów miałaby równać się dzisiejszemu bilionowi dolarów.

Raj renegatów

Wyspa Kokosowa jest jedyną w tym rejonie Pacyfiku porośniętą przez gęsty, deszczowy las. Dzięki wulkanicznemu pochodzeniu ma górzystą powierzchnię naznaczoną poprzez spadające z przeogromnych wysokości wodospady. Jej największym szczytem jest znajdujący się w południowo-zachodniej części Cerro Yglesias (634 m n.p.m.).

Niemal każdego dnia po stromych zboczach wyspy przewalają się zwrotnikowe burze. Bardzo duża ilość opadów (7000 mm rocznie) spowodowana jest obejmującym jej wybrzeża prądem równikowym.

Znajdujące się w jej północnej części, oddzielone półwyspem Colnett zatoki Wafer i Chatham są najbezpieczniejszymi miejscami do zakotwiczenia. W przeszłości wiele statków nadziewało się na głazy i koralowe rafy, o czym dzisiaj świadczyć mogą wraki rozsiane wokół wysepki Manzelita i zachodniej części zatoki Chatham. Niektóre z nich pochodzą z wczesnych lat XVI wieku. Jest to podwodne cmentarzysko starych regat i galeonów. Widać miejsca, gdzie woda przedziurawiła ich poszycia łamiąc deski, ściany i maszty.

Nieaktualne mapy

Złoty okres na wyspie rozpoczął się w 1818 roku, kiedy uznany oficer marynarki brytyjskiej - Bennett Graham, odpowiedzialny za patrolowanie południowego Pacyfiku, postanowił porzucić służbę i oddać się piractwu. Gdy w końcu został złapany, wraz z większością swoich kompanów zginął w egzekucji. Reszta załogi trafiła do kolonii karnej na Tasmanii. Wśród nich była kobieta Mary Welch, która gdy po 20 latach wyszła na wolność, zaczęła utrzymywać, że jest w posiadaniu tajnej mapy Grahama wskazującej miejsce zakopania na Wyspie Kokosowej zrabowanych z hiszpańskiego galeonu 350 sztab złota. Jej opowieści były tak przekonujące, że zdecydowano się sfinansować ekspedycję, która miała odszukać zaginioną fortunę. W ten sposób Welch już jako stara kobieta, jeszcze raz postawiła stopę na Kokosowej Wyspie. Nie wzięła jednak pod uwagę jak dużo mogło się zmienić podczas jej tak długiej nieobecności. Zniknęły przede wszystkim naniesione na mapę punkty orientacyjne, w tym olbrzymie drzewo cedrowe, pod którym miał spoczywać zakopany skarb. Innym skarbem najprawdopodobniej zakopanym w "kokosowej" ziemi jest skarb pirata Benito Bonito, zwanego "krwawą szpadą". Od 1818 roku terroryzował on zachodnie wybrzeże Ameryki. Grabiąc i paląc hiszpańskie galeony, zabierał zdobycze na upatrzoną wcześniej Wyspę Kokosową. Jako pirat wsławił się śmiałym atakiem na meksykański konwój ze złotem. Dowiedziawszy się o przewożonym przez umundurowanych strażników ładunku z meksykańskiej Kordyliery do Acapulco, napadł ich bez jednego wystrzału i zagarnął łup szybko umieszczając go na wyspie.

Największym błędem Bonito było jednak przyłączenie do swojej załogi dwóch brytyjskich żołnierzy służących pierwotnie na jednym z napadniętych przez niego statków. Wkrótce zostali oni bowiem pojmani przez władze korony i zmuszeni, za obietnicą darowania im życia, do wskazania kryjówki Benito w Indiach Zachodnich. Złapany w pułapkę pirat wkrótce został powieszony, a dwóm brytyjskim zdrajcom nigdy więcej nie udało się już powrócić na wyspę. Wartość pozostawionych skarbów oszacowano na 300 milionów dolarów.

Skarby nie odkryte

Panuje przekonanie, że na wyspie znajduje się również tak zwany "skarb Limy". W 1820 roku, kiedy znany awanturnik Jose de San Martin zmierzał do Limy (Peru), hiszpański wicekról oraz przedstawiciele ponad 50 kościołów w mieście postanowili o przeniesieniu miejskiego złota i srebra w inne miejsce. Wśród drogocennych przedmiotów objętych przeniesieniem znalazł się naturalnej wielkości posąg dziewicy Marii. Stwierdzono, że nierozsądne byłoby ukrycie ich w pobliżu Limy. Wniesiono je więc na statek cieszącego się dużą renomą brytyjskiego kupca Williama Thomsona. Plan zakładał, że załadowany nimi statek Thomsona - "Mary Dear" będzie krążyć po wodach przybrzeżnych aż do czasu unormowania się sytuacji w kraju. Jednak ładunek o takiej wartości okazał się pokusą nie do odrzucenia. Pewnej nocy Thomson wraz z załogą poderżnęli gardło mianowanemu przez wicekróla strażnikowi i po wyrzuceniu jego ciała za burtę, wzięli kurs na Wyspę Kokosową, gdzie zakopali skarby. W drodze powrotnej "Mary Dear" została złapana przez hiszpańską marynarkę wojenną. Załoga została oskarżona o piractwo i (oprócz Thomsona i jego najwierniejszego towarzysza) zgładzona w egzekucji. Ocaleni w zamian za darowanie im życia zgodzili się zaprowadzić Hiszpanów do zagrabionych skarbów. Jednak gdy tylko cała ekspedycja znalazła się na wyspie, Thomson i jego kamrat natychmiast rzucili się w dżunglę i nie zostali już odnalezieni. Zrezygnowani Hiszpanie musieli opuścić wyspę z pustymi rękami.

Do dnia dzisiejszego blisko 300 ekspedycji badawczych usiłowało odszukać ukryte skrzynie ze skarbami. W latach 1935-1940 próbował tego nawet amerykański prezydent Franklin de la Roosevelt. Wyspa jednak wciąż czeka na wielkie odkrycia. Wciąż nęci i przyciąga rządnych przygód poszukiwaczy.

By Rafał Cezary Piechociński
Source: http://www.geozeta.pl/
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014